6. Csoport hatások, pályák, stabilizátorok

1. Definíció:
csoport hatás
Legyen G egy csoport. Egy G-hatás az X halmazon nem más, mint egy kétváltozós függvény: G×XX, amit szorzással fogunk jelölni, és ami kielégíti a következő azonosságot: g(hx)=(gh)xg,hG,xX Ha G Lie csoport, X sokaság, és a kétváltozós függvényünk végtelen sokszor differenciálható, akkor differenciálható csoport hatásnak mondjuk.
2. Tétel: Legyen G egy csoport, ami hat egy X halmazon! S(X) jelöli az X halmaz szimmetrikus csoportját. Definiáljuk a ϕ:GS(X) leképezést: ϕ(g)(x)=gx. Ez egy csoport homomorfizmus. Fordítva: minden GS(X) homomorfizmus megad egy G-hatást X-en. Ezért a G-hatást megadhatjuk a hozzá tartozó ϕ homomorfizmussal is.
3. Definíció:
pálya, stabilizátor
Legyen G egy csoport, ami hat egy X halmazon! Egy xX elem egy gG transzformáció fixpontja, ha gx=x. az x elem az egész G csoport fixpontja, ha gx=x minden gG-re. Az x elem pályája (jelölése Gx): Gx={gxgG}X Az x stabilizátora (jelölése G x) pedig: G x={gGgx=x}G
I. Feladat: Mutasd meg, hogy a stabilizátor mindig részcsoport! Igaz-e, hogy mindig normálosztó? Segítség
4. Tétel: Legyen G egy csoport, ami hat egy X halmazon, xX tetszőleges pont. A G x stabilizátor mindig részcsoport. A Gx pályája pontjai egy-egyértelmű megfeleltetésben állnak a G x stabilizátor mellékosztályaival: a gG x mellékosztályban pontosan azok a csoportelemek laknak, amelyek x-et az y=gx pontba viszik. Ennek az y-nak a stabilizátora pedig éppen a G y=gG xg 1 konjugált részcsoport. Látható, hogy G x minden konjugáltját megkapjuk, mint a Gx pályán valamelyik pont stabilizátorát. (Viszont több pontnak is lehet ugyanaz a stabilizátora! Ha például G x normálosztó, akkor a pálya minden pontjában ugyanaz a stabilizátor.)
5. Megjegyzés: A fenti tétel miatt egy pont stabilizátor részcsoportja pontosan meghatározza a pálya szerkezetét!
6. Tétel: Legyen G egy Lie csoport, ami differenciálhatóan hat egy M sokaságon. Ekkor a stabilizátor részcsoportok zárt részcsoportok, tehát maguk is Lie csoportok. A pályák pedig részsokaságok.
7. Megjegyzés: Tekintsük a ϕ:GX, ggx leképezést. Jelölje g a G Lie algebráját. A stabilizátor egy rész Lie csoport, legyen hg a Lie algebrája, és legyen h az ortogonális kiegészítője. A ϕexp:GX leképezés a Gx pályába képez, és könnyű látni, hogy bijektíven képezi h origó körüli környezetét Gx egy x-körüli környezetébe.
8. Tétel: Legyen G egy Lie csoport, ami hat az M sokaságon. Jelölje g a csoport Lie algebráját. Minden Ag elemhez tartozik egy te tA egyparaméteres részcsoport, és minden pM pontból kiindul a te tAx görbe. Ennek az érintő vektora megad egy vektormezőt M-en: V A(x)=te tAx t=0 Az AV A leképezés egy Lie algebra homomorfizmus g-ből az M-en élő vektormezők Lie algebrájába.
9. Megjegyzés: A fenti tételt meg is lehet fordítani: a vektormezőt leíró differenciálegyenlet megoldható a Picard-Lindelöf tétel miatt, így tudunk a g-hez rendelt vektormezőkből MM transzformációkat gyártani. Ezek összeállnak egy Lie csoporttá - de mint a 5/(B) Listában, most sem feltétlenül a G csoportot kapjuk vissza.
(A)
csoport hatás - vektormező kapcsolata