9. Második ZH

Megoldások

I. Feladat: Legyen G a sík mozgásainak csoportja, HG pedig azon mozgások halmaza, amelyek egy rögzített egyenest saját magába képeznek! Lásd be, hogy H részcsoport! Hány dimenziós? Mik a konjugáltjai?
Megoldás: Egy E egyenest önmagába vivő transzformációk kompozíciója, inverze szintén önmagába viszi E-t, és az egységelem is önmagába viszi E-t. Tehát H zárt a műveletekre, így részcsoport. Könnyen látható, hogy H elemei: az E-vel párhuzamos eltolások, és az E bármely pontja körüli 180 fokos elforgatások. Ezért H-nak két összefüggő komponense van, és 1 dimenziós. (Általában: minden komponens ugyanakkora dimenziós!) A konjugált részcsoportok az E egyenes transzformáltjait hagyják helyben. Ezért H konjugáltjai éppen a következő részcsoportok: egy tetszőleges E egyenest önmagába vivő transzformációk részcsoportja.
II. Feladat: Legyen G a tér mozgásainak csoportja, HG pedig azon mozgások halmaza, amelyek egy rögzített egyenes minden pontját helyben hagyják! Lásd be, hogy ez részcsoport! Hány dimenziós? Mik a konjugáltjai?
Megoldás: Egy E egyenes minden pontját helyben hagyó transzformációk kompozíciója, inverze szintén helyben hagyja E pontjait, és az egységelem is helyben hagyja E pontjait. Tehát H zárt a műveletekre, így részcsoport. Könnyen látható, hogy H elemei: az E körüli (tetszőleges szögű) elforgatások. Ezért H összefüggő és 1 dimenziós. A konjugált részcsoportok az E egyenes transzformáltjain lévő pontokat hagyják helyben. Ezért H konjugáltjai éppen a következő részcsoportok: egy tetszőleges E egyenes minden pontját helyben hagyó transzformációk részcsoportja.
III. Feladat: Legyen GGL(2 ,) azon mátrixok csoportja, amelyek az x tengelyt saját magába képezik, HG pedig azon mátrixok csoportja, amelyek az x tengely minden pontját helyben hagyják! Lásd be, hogy H normálosztó G-ben! Mi lesz a G/H faktorcsoport?
1. Megoldás: A G-beli transzformációk az x tengelyt saját magába képezik. Ha "elfelejtjük", hogy hogyan transzformálják az x tengelyen kívüli pontokat, akkor egy 1 dimenziós lineáris transzformációt kapunk. Ez a "felejtés" egy ϕ:GGL(1 ,) homomorfizmus. Világos, hogy a magja éppen H, a képe pedig az egész GL(1 ,). Ezért H normálosztó, és G/H izomorf GL(1 ,)-hez, ami nem más, mint *, a nemnulla valós számok csoportja a szorzásra nézve.
2. Megoldás: Az x tengelyen a (x,0 ) alakú vektorok vannak. Ezért G elemei a g=(a b 0 d) alakú mátrixok, H elemei pedig a h=(1 e 0 f) alakú mátrixok, ahol a,d,f0 . A konjugált mátrix ghg 1 =(a b 0 d)(1 e 0 f)1 ad(d b 0 a)=(1 (ae+bfb)/d 0 f) szintén H-beli, tehát H valóban normálosztó G-ben. A gH mellékosztály elemei az (a * 0 *) alakú invertálható mátrixok, tehát a mellékosztály nem függ a b,d számoktól, csak az a-tól. Ha a g G mátrix bal felső sarkában egy a szám áll, akkor a gg szorzat bal felső sarkában az aa szorzatot találjuk. Ezért a G/H faktorcsoport izomorf *-gal, a nem nulla valós számok csoportjával (a szorzásra nézve).
IV. Feladat: Határozd meg az O(7 ) és az SO(7 ) csoportok Lie algebráját! Hány dimenziósak?
Megoldás: Az ortogonális mátrixok determinánsa ±1 , tehát O(7 )-nek két komponense van: az 1 determinánsú komponens SO(7 ), a 1 determinánsú komponens pedig távol van az egységmátrixtól, tehát a Lie algebrát nem befolyásolja. Ezért O(7 ) és SO(7 ) Lie algebrája ugyanaz. Tanultuk, hogy ez éppen so(7 ), a 7 ×7 -es antiszimmetrikus mátrixok Lie algebrája. Egy antiszimmetrikus mátrix főátlójában 0 áll, a főátló alatti rész pedig éppen a főátló feletti rész negatívja. Ezért so(7 ) dimenziója megegyezik a főátló feletti elemek számával, 21 -gyel.
V. Feladat: Legyen GGL(7 ,) az ortogonális felső háromszög mátrixok csoportja! Határozd meg a Lie algebráját! Hány dimenziós?
1. Megoldás: Az ortogonális csoport Lie algebrája so(7 ), az antiszimmetrikus mátrixok tere. Az invertálható felső háromszög mátrixok részcsoportjának Lie algebrája pedig az összes felső háromszög mátrix tere. A két csoport metszetének Lie algebrája tehát éppen a Lie algebrák metszete: az antiszimmetrikus felső háromszög mátrixok tere. De egy felső háromszög mátrixban a főátló alatt csupa 0 áll, az antiszimmetria miatt tehát a főátló felett is nullák vannak. Sőt, minden antiszimmetrikus mátrix főátlója 0 . Ezért a kerestt Lie algebra csak a nullmátrixból áll, dimenziója 0 .
2. Megoldás: Egy ortogonális felső háromszög mátrix első oszlopa olyan egységvektor, amelynekcsak az első koordinátája nem nulla, tehát a vektor (±1,0,0,0 ,0 ). A Második oszlop erre merőleges egységvektor, és csak az első két koorinátája lehet nem 0 , tehát a második oszlop (0 ,±1,0,0,0 ,0 ). Ezt ismételgetve látjuk, hogy a mátrixunk főátlójában csupa ±1 áll, azon kívül pedig csupa 0 . Ezért a G csoport véges, Lie algebrája csak a nullmátrixból áll, a dimenziója 0 .
VI. Feladat: Legyen GGL(7 ,) az 1 determinánsú átlós mátrixok csoportja! Határozd meg a Lie algebráját! Hány dimenziós?
1. Megoldás: Az invertálható átlós mátrixok csoportjának Lie algebrája az összes átlós mátrix tere, az 1 determinánsú mátrixok csoportjának Lie algebrája pedig a 0 nyomú mátrixok tere. A keresett Lie algebra ennek a két Lie algebrának a metszete, tehát a nulla nyomú átlós mátrixok tere. A főátló első hat elemét szabadon választhatjuk, a hetedik pedig az összegük negatívja. Tehát a Lie algebra 6 dimenziós.
2. Megoldás: G olyan átlós mátrixokból áll, amelyekben az átlóban lévő elemek szorzata 1 . Tehát hat elemet szabadon választhatunk (csak 0 ne legyen), a hetedik pedig a szorzatuk reciproka. Ezért G, és a Lie algebrája is 6 dimenziós. Mivel G kommutatív, a Lie algebrája is kommutatív (azaz minden Lie zárójel 0 ). Tehát nem más, mint a hatdimenziós komutatív Lie algebra.
VII. Feladat: GL(3 ,) hat a háromdimenziós téren. Határozd meg a pályákat! Határozd meg a stabilizátor részcsoportokat!
Megoldás: Látni fogjuk, hogy két pálya van. Az origót minden lineáris transzformáció helyben hagyja, tehát az origó az egyik pálya, a hozzá tartozó stabilizátor pedig az egész csoport. A nem nulla vektorok pedig mind egymásba transzformálhatók, tehát egy pályán vannak - ez a másik pálya. A v=(1,0,0 ) pont stabilizátora, G, az olyan invertálható mátrixokból áll, amelyek első oszlopa éppen v: (1 * * 0 * * 0 * *) Az összes többi nem nulla vektor a v transzformáltja, mondjuk Mv, tehát a stabilizátora éppen a G M konjugált részcsoport.
VIII. Feladat: A háromdimenziós térben a koordináta tengelyek körüli forgatások három egyparaméteres részcsoportot alkotnak SO(3 )-ban. Határozd meg az őket generáló három vektormezőt! Számold ki közülük kettő Lie zárójelét!
Megoldás: Az x tengely körüli forgás pályái az (y,z) síkkal párhuzamos körök, és a tengely pontjai. Tehát a generáló vektormező az x tengely mentén 0 , máshol pedig érinti ezeket a köröket. A vektorok hossza olyan, hogy minden körön ugyanannyi idő alatt érjen körbe a forgás, tehát a vektor hossza arányos a kör kerületével, azaz a tengelytől mért távolsággal. Így a vektormező V x:=yzzy vagy ennek konstansszorosa. A konstansszoros vektormezők ugyanúgy jó generátorok (csak más sebességgel forgatnak), mi most ezt választjuk. Hasonlóan, az y és a z tengely körüli forgás generátora: V y:=zxxz V z:=xyyx Számoljunk ki kettő Lie zárójelét! Amikor számolunk, a másodrendű tagok úgyis kiesnek, elég tehát csak az elsőrendű tagokat megtartani - tehát azokat, amikor a baloldali differenciálást, a jobboldali együtthatóra alkalmazzuk: [V x,V y]=(yzzy)(zxxz)(zxxz)(yzzy)= =y(zz)xy(zx)zz(yz)x+z(yx)zz(xy)z+z(xz)y+x(zy)zx(zz)y= =yxxy=V z
IX. Feladat: A komplex számsíkon az e t(1 +i)-vel való szorzások (t) forgatva nyújtások, egyparaméteres részcsoportot alkotnak. Határozd meg az őt generáló vektormezőt! A zz+t eltolások (t) egy másik egyparaméteres részcsoportot alkotnak, határozd meg ennek is a generátorát! Számítsd ki a két vektormező Lie zárójelét!
Megoldás: Legyen z a komplex számsík koordinátája, t pedig az egyparaméteres részcsoport paramétere. Íme, a forgatvanyújtások: ze t(1 +i)z. A generátor ennek t szerinti deriváltja a t=0 helyen: te t(1 +i)z t=0 =(1 +i)z Ez egy vektormező: minden z pontban az (1 +i)z vektor. Írjuk át valós koordinátákra: x a valós, y a képzetes tengely: (1 +i)z=(1 +i)(x+yi)=(xy)+(x+y)i Differenciál operátorként írva: (xy)x+(x+y)y Az eltolások egyparaméteres részcsoportja pedig: zz+t. Ennek generátora: t(z+t) t=0 =1 =1 +0 i ami differenciál operátorként x. A két vektormező Lie zárójele: [x,(xy)x+(x+y)y]=x((xy)x+(x+y)y)((xy)x+(x+y)y)x= Amikor számolunk, a másodrendű tagok úgyis kiesnek, elég tehát csak az elsőrendű tagokat megtartani - tehát azokat, amikor az egyik differenciálást a másik operátor együtthatójára alkalmazzuk. A fenti különbség második tagjában a második tényező x, együtthatója 1 , azért az ő deriváltjai kiesnek: =(x(xy))x+(x(x+y))y0 =x+y