12. Az exponenciális függvény

Csoport-műveletek deriváltja

/1. Definíció: Jelölje gl(n,) az összes n×n-es mátrixok terét. Úgy gondolunk az elemeire, mint a GL(n,) csoportot az egységelemben érintő vektorokra. (Nyílt halmazt minden vektor érint: 11/XX. Feladat.) gl(n,) vektor tér, és értelmezzük rajta a következő műveleteket:
/2. Megjegyzés: A mátrix szorzást nem soroltuk fel a műveletek között. Ennek az az oka, hogy most a mátrixokat érintő vektoroknak képzeljük, és csak azokra a műveletekre lesz szükségünk, akik a egy GL(n,)-beli művelet deriváltjai az egységelemben. Erre mutatnak példákat a következő feladatok közül azok, amelyeknek címe van.

gl(n,) egy n 2 dimenziós vektortér, ezért egy általános gl(n,)gl(n,) lineáris leképezést egy n 2 ×n 2 -es mátrixszal adhatunk meg. A mi ennél sokkal szerencsésebbek leszünk: a mi példáinkban csupa olyan leképezés szerepel majd, amit a mátrix szorzás segítségével jóval egyszerűbb alakban írhatunk.

/I. Feladat: Legyen M egy rögzített n×n-es M mátrix, tekintsük a gl(n,)gl(n,),XMX leképezést. Lásd be, hogy ez egy n 2 n 2 lineáris leképezés!
/II. Feladat: Lásd be, hogy a mátrix nyoma: tr:gl(n, egy lineáris függvény! Hogy néz ki, ha kiírod, mint n 2 leképezést - azaz egy n 2 ×1 -es mátrixot?
/III. Feladat: Lásd be, hogy a det:gl(n,) (determináns) függvény deriváltja az 1 pontban a tr (nyom) függvény: ddet(1 )=tr Megoldások
/IV. Feladat: Legyen A egy invertálható mátrix. Számítsd ki a det:gl(n,) (determináns) függvény deriváltját az A pontban! Megoldások
/V. Feladat:
Hatványozás, inverz deriváltja
Számítsd ki a ϕ:GL(n,)GL(n,), ϕ(A)=A n függvény deriváltját az egységmátrixban! Érvényes-e az eredményed negatív n-re is? Mi a deriváltja más pontokban? Segítség
/VI. Feladat: Legyen f egyváltozós polinom. Értelmezhetjük egy f:gl(n,)gl(n,) függvényként. (Tehát ez NEM a GL(n,)-beli csoportművelettel van értelmezve!) Számítsd ki a deriváltját az egységmátrixban!
/VII. Feladat:
Konjugálás deriváltja
Legyen gGL(n,) egy rögzített mátrix. Számítsd ki a ϕ:GL(n,)GL(n,), ϕ(X)=gXg 1 függvény deriváltját az egységmátrixban! Segítség
/VIII. Feladat:
Szorzás deriváltja
Számítsd ki a ϕ:GL(n,)×GL(n,)GL(n,), ϕ(A,B)=AB függvény deriváltját az (1 ,1 ) pontban (itt 1 az egységmátrixot jelöli)! Mi a derivált függvény? Megoldások
/IX. Feladat:
Másfajta konjugálás deriváltja
Legyen gGL(n,) egy rögzített mátrix. Számítsd ki a ϕ:GL(n,)GL(n,), ϕ(X)=XgX 1 függvény deriváltját az egységmátrixban!. Segítség
/X. Feladat:
Kommutátor deriváltja
Számítsd ki a ϕ:GL(n,)×GL(n,)GL(n,), ϕ(A,B)=ABA 1 B 1 függvény deriváltját az (1 ,1 ) pontban (itt 1 az egységmátrixot jelöli)! Ezt a ϕ függvényt hívják kommutátornak, szokásos jelölése: [A,B]. Segítség

GL(n,R) exponenciális függvénye

/3. Definíció:
Exponenciális függvény
Legyen Agl(n,). A vele azonos méretű e A mátrixot így definiáljuk: e A:=lim n(1 +An) n= n=0 1 n!A n Másik jelölés és elnevezés: az exp:gl(n,)GL(n,), exp(A):=e A függvényt exponenciális fügvénynek hívják.
/XI. Feladat: Lásd be, hogy az e A két definíciója értelmes: a két határérték minden A mátrixra létezik.
/XII. Feladat: Lásd be, hogy e A mindig invertálható, azaz valóban GL(n,)-ben él. Segítség
/XIII. Feladat: Lásd be, hogy az e A két definíciója ugyanazt a mátrixot adja.
/XIV. Feladat: Lásd be, hogy az exponenciális fügvény folytonos.
/XV. Feladat: Legyen A egy diagonális mátrix: a főátlón kívül minden eleme 0. Lásd be, hogy e A szintén diagonális. Hogyan kell kiszámolni?
/XVI. Feladat: Legyen A egy felső háromszög mátrix: a főátló alatt minden elem nulla, tehát ilyen alakú: (* * * 0 * * 0 0 * ) Mutasd meg, hogy e A is felső háromszög mátrix. Milyen számok vannak a főátlójában?
/XVII. Feladat: Legyen A ilyen alakú: (0 * * 0 0 * 0 0 0 ) Mutasd meg, hogy e A ekkor ilyen alakú: (1 * * 0 1 * 0 0 1 )
/4. Érdekesség: Általában az e A mátrix elemei "csúnya" függvényei az eredeti A mátrix elemeinek. De ha A olyan alakú, mint az előző feladatban, akkor "megszépülnek": polinomok lesznek. Ennek az az oka, hogy egy ilyen A hatványaiban egyre nagyobb területet foglalnak el a nullák, és elég nagy hatványa már teljes egészében nulla. Az ilyen mátrixokat nilpotens mátrixoknak hívjuk. Nilpotens mátrixokra az exponenciális függvényt definiáló végtelen összeg tagjai egy idő után mind nullát - a megmaradó véges összeg pedig polinomokat ad.
/XVIII. Feladat: Azt mondjuk, hogy A és B felcserélhető mátrixok, ha egyforma méretű négyzetes mátrixok (hogy lehessen őket szorozni), és AB=BA. Lásd be, hogy ilyenkor e A és e B is felcserélhető egymással, sőt, A-val és B-vel is, és e A+B=e Ae B
/XIX. Feladat: Mutass olyan A, B négyzetes mátrixokat, amelyekre e A+Be Ae B.
/XX. Feladat: Lásd be, hogy minden A négyzetes mátrixra és bármely s,t valós számokra fennáll: e sAe tA=e (s+t)A
/XXI. Feladat: Lásd be, hogy a te tA leképezés egy csoport homomorfizmus.
/XXII. Feladat: Számítsd ki a te tA függvény deriváltját a 0 helyen! Segítség
/XXIII. Feladat: Lásd be, hogy tdet(e tA) egy csoport homomorfizmus. (Honnan hová megy?)
/XXIV. Feladat: Számítsd ki det(e tA) deriváltját a t=0 helyen.
/XXV. Feladat: Lásd be, hogy det(e A)=e tr(A).

Az n×n-es mátrixok egy n 2 dimenziós vektorteret alkotnak. Az exponenciális függvény tehát egy n 2 n 2 függvény. Ezért a deriváltja, azaz dexp(A), egy lineáris függvény, amit elvileg egy n 2 ×n 2 méretű mátrixszal írhatnánk le. Szerencsénk van, a mi deriváltunk egy nagyon speciális alakú függvény: egy n×n-es mátrixszal való szorzás, amit könnyebben megadhatunk.

/5. Tétel:
Exponenciális függvény deriváltja
Az exponenciális függvény differenciálható, a deriváltja dexp(A):Xe AX ahol A és X tetszőleges, egyforma méretű négyzetes mátrixok. A jelölésből gyakran kispórolják az X-eket, és rövidített formában így írják: dexp(A)=e A.
/XXVI. Feladat: Bizonyítsd be a /5. Tételt!

Egyparaméteres részcsoportok GL(n,R)-ben

/6. Definíció:
Egyparaméteres részcsoportok
Legyen A egy n×n méretű mátrix. A te tA leképezés egy GL(n,) homomorfizmus. Ezeket a homomorfizmusokat hívjuk a GL(n,) egyparaméteres részcsoportjainak, az A mátrixot hívják az egyparaméteres részcsoport generátorának.
/7. Megjegyzés: Az elnevezés oka: a részcsoportot paramétereztük a valós számok additív csoportjával. Fontos: ugyanaz a részcsoport többféleképpen is paraméterezhető, és a paraméterezés nem feltétlenül izomorfizmus.
/8. Tétel:
GL(n,R) egyparaméteres részcsoportjai
Minden GL(n,) folytonos homomorfizmus te tA alakú, tehát egyparaméteres részcsoport.

Ezt ilyen általánosságban nem bizonyítjuk. Belátjuk azonban azt, hogy differenciálható homomorfizmus mindig 1-paraméteres részcsoport. Valóban: legyen ϕ:GL(n,) egy differenciálható homomorfizmus - tehát egy differenciálható görbe. Legyen v:=dϕ(0 ) az érintő vektora 1 -ban - ez egy gl(n,)-beli mátrix. Mivel homomorfizmusról van szó, a g:=ϕ(t) pontban az érintő vektor: lim ε0 ϕ(t+ε)ϕ(t)ε=lim ε0 ϕ(t)ϕ(ε)1 ε=gdϕ(0 )=gv Tehát a görbe minden pontban érinti a ggv vektormezőt. Ugyanakkor a te tv görbe is érinti ezt a vektormezőt. A Picard-Lindelöf tétel miatt egyetlen ilyen görbe indul ki az egységmátrixból - tehát a két görbe megegyezik.


/(A)
Egyparaméteres részcsoportok GL(2,R)-ben
  1. A=(1 0 0 1 )e tA=(e t 0 0 e t) origó középpontú nagyítások
  2. A=(1 0 0 0 )e tA=(e t 0 0 1 ) 9/(A) y tengelyre merőleges irányú nyújtások
  3. A=(0 1 1 0 )e tA=(cos(t) sin(t) sin(t) cos(t)) origó körüli forgatások
  4. A=(1 1 1 1 )e tA=e t(cos(t) sin(t) sin(t) cos(t)) origó körüli forgatva nyújtások
  5. A=(0 1 1 0 )e tA=(ch(t) sh(t) sh(t) ch(t)) 3/XII. Lorentz transzformációk
  6. A=(0 1 0 0 )e tA=(1 t 0 1 ) 9/(A) nyírások
  7. A=(1 1 0 1 )e tA=e t(1 t 0 1 )
/XXVII. Feladat: Lásd be, hogy az az /(A) listában felsorolt egyparaméteres részcsoportok valóban részcsoportok.
/XXVIII. Feladat: Számítsd ki az /(A) listában felsorolt egyparaméteres részcsoportok t szerinti deriváltját t=0 -ban. Segítség
/XXIX. Feladat: Igazold az /(A) lista minél több sorát: mutasd meg, hogy e tA valóban a megadott mátrix, és az így kapott transzformációk valóban a megnevezett síkbeli transzformációk! Segítség

Exponenciális leképezés mátrix Lie csoportokban

Az exponenciális leképezést és az egyparaméteres részcsoportokat nem csak GL(n,)-ben lehet definiálni, hanem tetszőleges Lie csoportban. Mivel mi csak mátrix Lie csoportokkal foglalkoztunk, azért most is csak ezekre szorítkozunk.

/9. Definíció:
Lie algebra
Legyen GGL(n,) egy mátrtix Lie csoport. Mivel részsokaság, azért van érintő tere az 1 G pontban. Ez egy ggl(n,) lineáris altér, amiből nem vezetnek ki a következő műveletek: Ez a g altér a G csoport Lie algebrája.

Mi nem fogjuk használni a műveleteket - de a bizonyítás könnyű, kár lenne kihagyni: g azért zárt a műveletekre, mert korábban mind a konjugálást, mind pedig a Lie zárójelet megkaptuk, mint egy csoport-műveletekkel felírt függvény deriváltját (lásd: /VII. Feladat és /IX. Feladat.)

/10. Definíció:
Lie csoport egyparaméteres részcsoportjai
Legyen GGL(n,) egy mátrtix Lie csoport, jelölje ggl(n,) az 1-beli érintő terét (azaz a Lie algebráját). Tetszőleges Ag mátrix esetén a te tA leképezés egy G homomorfizmus. Ezeket a homomorfizmusokat hívjuk a G egyparaméteres részcsoportjainak, az A mátrixot hívják az egyparaméteres részcsoport generátorának.

G egyparaméteres részcsoportjai - a definíció szerint - eredetileg GL(n,)-ben laknak. Lássuk be, hogy valójában G tartalmazza őket! A /8. Tétel bizonyításában láttuk a hhA vektormezőt - ez az egész GL(n,)-en értelmes. Láttuk, hogy a mi egyparaméteres részcsoportunk az egyetlen olyan görbe, amelyik 1-ből indul, és az érintője minden pontban megegyezik a vektormező által előírt vektorral. Másrészt G részsokaság, tehát bármely pont környezetében "úgy néz ki", mint m. Tehát ugyanez a vektormező G-nbelül is ad egy kezdeti érték problémát. A Picard-Lindelöf tétel a G részsokaságra is teljesül, tehát van G-n belül is egy megoldás görbe. Mivel csak 1 megoldásgörbe létezhet, azért az eredeti egyparaméteres részcsoport kénytelen G-ben lenni.

/11. Tétel: Legyen GGL(n,) egy mátrix Lie csoport. Ekkor minden G folytonos homomorfizmus te tA alakú, tehát a G egyparaméteres részcsoportja.
/XXX. Feladat: Bizonyítsd be a tételt. Használd hozzá a /8. Tételt.
/12. Tétel:
Lie csoport exponenciális függvénye
Legyen GGL(n,) egy mátrix Lie csoport, jelölje ggl(n,) az 1-beli érintő terét (azaz a Lie algebráját). Az exponenciális leképezést g-re megszorítva egy exp:gG folytonosan differenciálható függvényt kapunk, akinek a deriváltja az origóban injektív. Ezért az origó egy kis környezetét bijektíven képezi az egységmátrix egy környezetére. Ez a G csoport exponenciális függvénye.

Láttuk, hogy az origón áthaladó g-beli egyenesek képei G-ben vannak (ők az egyparaméteres részcsoportok). Mivel ezek az egyenesek szépen lefedik g-t, azért exp(g)G. Az /5. Tétel szerint az exponenciális függvény deriváltja az origóban éppen az identitás (1-gyel való szorzás), ami injektív. Mivel G és g ugyanannyi dimenziós, az Inverz Függvény Tétel (11/19. Tétel) miatt egy kis környezetben valóban bijekció.

/13. Megjegyzés: Egy mátrix Lie csoport exponenciális függvénye általában se nem injektív, se nem szürjektív. Az inverz függvény valóban csak egy kis környezetben létezik.
/14. Érdekesség: Egy mátrix Lie csoport 1-beli érintő tere (azaz Lie algebrája) zárt a Lie zárójel műveletre. Megkérdezhetjük a megfordítást: igaz-e, hogy minden olyan ggl(n,) altér, amelyik zárt erre a műveletre, egy mátrix Lie csoport Lie algebrája? Még jelöltünk is van rá: az exponenciális leképezés elviszi g-t egy GL(n,)-beli részhalmazba. Szerencsénk van: maga a részhalmaz nem feltétlenül részcsoport, de generál egy részcsoportot, és be lehet látni, hogy annak az 1 beli érintő tere még mindig g. Tehát 1-1 értelmű megfeleltetés van az ilyen részcsoportok, és az ilyen alterek között. Egy szépséghibája van a dolognak: ezek a részcsoportok nem feltétlenül zártak, és nem mindig részsokaságok abban az értelemben, ahogyan mi definiáltuk - csak egy tágabb értelemben lehet őket rész Lie csoportnak hívni.
/15. Érdekesség: A Lie algebra nagyon sok fontos tulajdonságát őrzi a csoportnak. Meg lehet belőle határozni az összefüggő részcsoportokat, normálosztókat, lehet tudni, melyik kommutatív, stb.