13. Mátrix csoportok

Megoldások

/I. Feladat: Lásd be, hogy SL(n,) tényleg részcsoport!
Segítség: A determináns szorzás-tartó: det(AB)=det(A)det(B).
/II. Feladat: Lásdbe, hogy SL(n,) tényleg részsokaság. Mennyi a dimenziója?
Megoldás: A sokság definíciója szerint elég belátni, hogy a determináns deriváltja sehol sem nulla. Ezt a 12/IV. Feladatban kiszámoltuk. Mivel egy egyenletünk van, a dimenzió n 2 1 .
/III. Feladat: Lásd be, hogy tényleg a nulla nyomú mátrixok alkotják az SL(n,) Lie algebráját (1-beli érintő terét).
1. Megoldás: A sokság definíciója szerint az érintőtér megegyezik det deriváltjának magjával. Ezt a 12/III. Feladatban kiszámoltuk.
2. Megoldás: Először is az origó kis K környezetére szorítkoznk, ahol az exponenciális függvény bijektív. A 12/12. Tétel szerint az olyan AK mátrixokat keressük, amikre det(e A)=1 . A 12/XXV. Feladat szerint det(e A)=e tr(A), tehát valóban a 0 nyomú mátrixok alkotják a Lie algebra K-ba eső részét. De mivel egy altérről van szó, a k-n kívül is megegyezik a 0 nyomú mátrixok terével.
3. Megoldás: Az Lie algebra n1 dimenziós, tehát egy lineáris egyenlettel adható meg. Ráadásul a Lie algebra zárt az SL(n,)-rel való konjugálásra is, tehát az egyenlet többszörösei által alkotott egyenes invariáns. Ismert, hogy (konstans szorzó erejéig) egyetlen ilyen egyenlet van: tr(A)=0 .
/IV. Feladat: Miért lesz ez mátrix Lie csoport?
Segítség: n azonosítható 2 n-nel. Ezért a komplex lineáris leképezések tekinthetők valós lineárisnak is, azaz GL(n,)GL(2 n,)
/V. Feladat: Lásd be az állításokat!
Segítség:Nyílt részhalmaz az összes komplex mátrixok terében - ami lineáris altér az összes 2 n×2 n-es valós mátrixok között - tehát részsokaság.
/VI. Feladat: Lásd be ezeket az állításokat!
Segítség:Ugyanúgy megy, mint valósban. A dimenziót most legkönnyebben így kapjuk: a Lie algebra, sl(n,) egy n 2 1 dimenziós komplex vektor tér - tehát valós vektortérként a dimenziója kétszer ennyi.
/VII. Feladat: Lásd be, hogy egy ortogonális mátrix sorai is ortonormált bázist alkotnak!
Megoldás: M ortogonális M 1 =M T M=(M T) 1 M T ortogonális.
/IX. Feladat: Lásd be, hogy O(n) részcsoport! Lásd be, hogy mátrix Lie csoport!
Megoldás: távolság tartó transzformációk inverze, kompozíciója szintén távolság tartó. Az MM T=1 egyenlet bal oldala folytonos függvénye M-nek (másodfokú polinom), ezért a megoldás halmaza zárt. Tehát O(n) zárt részcsoport, tehát mátrix Lie csoport.
/XI. Feladat: Számítsd ki O(n) Lie algebráját, és dimenzióját!
1. Megoldás: Az ϕ:MM TM eképezés az összes mátrixok teréből a szimmetrikus mátrixot terébe képez, tehát felfogható egy ϕ: n 2 n(n+1 )2 függvényként. Folytonosan differenciálható, hiszen polinomokkal adtuk meg. Az ő deriváltját kell kiszámolnunk. Legyen M egy invertálható mátrix - M-beli deriváltat számolunk: ϕ(M+A)=(M+A) T(M+A)=MT TM+(A TM+M TA)+O(A 2 ) tehát dϕ(M):AA TM+M TA=(M TA) T+(M TA) Ez egy lineáris leképezés az összes mátrix teréből a szimmetrikus mátrixok terébe, és láthatón szürjektív. Alkalmazható a részsokaság definíciója: ϕ 1 (1 ) részsokaság, 1-beli érintő tere pedig éppen dϕ(1 ):AA T+A magja - az antiszimmetrikus mátrixok tere. Ebből a dimenzió is adódik: az átló fölötti mátrix elemek száma éppen n(n1 )2 .
2. Megoldás: Már láttuk, hogy exp(M)=exp(M) 1 . Az is világos, hogy exp(M T)=exp(M) T. Ezért exp(M) T=exp(M) 1 exp(M T)=exp(M) Mivel az exponenciális függvény bijektív az origó környezetében, azért a Lie algebra ebben a környezetben az M T=M egyenlettel adható meg. Mivel ez lineáris egyenlet, az egész téren ez adja meg a Lie algebrát.
/XIII. Feladat: Lásd be, hogy egy unitér mátrix sorai is ortonormált bázist alkotnak!
Megoldás: M unitér M 1 =M * M=(M *) 1 M * unitér.
/XV. Feladat: Lásd be, hogy U(n) részcsoport! Lásd be, hogy mátrix Lie csoport!
Megoldás: távolság tartó komplex lineáris transzformációk inverze, kompozíciója szintén távolság tartó, komplex lineáris. Az MM *=1 egyenlet bal oldala folytonos függvénye M-nek (másodfokú valós polinom), ezért a megoldás halmaza zárt. Tehát U(n) zárt részcsoport, tehát mátrix Lie csoport.
/XVII. Feladat: Számítsd ki U(n) Lie algebráját, és dimenzióját!
Segítség: Az ortogonális csoportnál használt módszerek mind utánozhatók.

Pályák, dimenziók