3. Poincaré és Lorentz csoport, O(1,1), O(1,3)

Megoldások

Tér és idő a klasszikus fizikában

Tér és idő a relativitás elméletben

/III. Feladat: Különbözik-e egymástól a Poincaré csoport és a Lorentz csoport?
Megoldás: Igen.Például az eltolások benne vannak a Poincaré csoportban, de nem O(1 ,3 )-ban.
/IV. Feladat: Bizonyítsd be, hogy a Poincaré csoport (a fenti definícióval) valóban csoport, O(1 ,3 ) valóban részcsoport.
Megoldás: Az összes bijektív transzformációk csoportot alkotnak, elég tehát belátnunk, hogy mind a Poincaré csoport, mind pedig O(1 ,1 ) részcsoport lesz. Mindketten tartalmazzák az identitást, tehát csak azt kell belátnunk, hogy mindketten zártak a kompozícióra és a inverz elemképzésre nézve. Világos, hogy a négyes távolság négyzetét megtartó transzformációk kompozíciója, inverze szintén megtartja a négyes távolság négyzetét. Hasonlóan, az origót helyben hagyó transzformációk kompozíciója, inverze szintén helyben hagyja az origót.
/12. Konvenció: Mostantól két dimenziós téridőben dolgozunk. Minden eseménynek van egy idő koordinátája és egy tér koordinátája: (t,x).

Lorentz transzformációk

/15. Konvenció: Mostantól az időt évben, a távolságot fényévben mérjük -- tehát a fénysebesség: c=1 .
/VIII. Feladat: Lásd be, hogy a v és w sebességhez tartozó Lorentz transzformációk kompozíciója megegyezik a v+w1 +vw sebességhez tartozó Lorentz transzformációval. Ezt hívják a fizikában a sebességek addíciós tételének.
Megoldás: Ez egy egyszerű számolás akár a Lorentz transzformáció definíciójában szereplő képletet, akár a mátrix alakot használjuk. Most a mátrix alakot választjuk. Be kell látni, hogy a két Lorentz transzformáció mátrixának szorzata megfelelő alakú: 1 1 v 2 (1 v v 1 )1 1 w 2 (1 w w 1 )= ?1 1 (v+w1 vw) 2 (1 v+w1 vw v+w1 vw 1 ) Látható, hogy mindkét oldal determinánsa 1, és minden konstans szorzó pozitív. Ezért elég belátni, hogy a bal oldalon szereplő két mátrix szorzata egy pozitív konstans szorzó erejéig megegyezik a jobb oldalon látható mátrixszal. Íme: (1 v v 1 )(1 w w 1 )=(1 vw vw vv 1 vw)=(1 vw)(1 v+w1 vw v+w1 vw 1 ) Ezzel beláttuk az állítást. Persze nem szükséges a determinánsra hivatkozni, közvetlenül összeszorozhatjuk a konstans tényezőket: 1 vw(1 v 2 )(1 w 2 )=1 1 (1 vw) 2 (1 v 2 )(1 w) 2 (1 vw) 2 =1 1 (1 2 vw+v 2 w 2 )(1 v 2 w 2 +v 2 w 2 )(1 vw) 2 =1 1 2 vw+v 2 +w 2 (1 vw) 2 =1 1 (v+w1 vw) 2
/X. Feladat: Lássuk be, hogy a Lorentz transzformációk Abel csoportot alkotnak.
1. Megoldás: A Lorentz transzformációk azonosíthatók a (1 ,1 ) intervallum számaival, a művelet: u*v:=u+v1 +uv Ez nyilván szimmetrikus, egységelem a 0 , és v inverze v.
2. Megoldás: A Lorentz transzformációk azonosíthatók az (A B B A) alakú mátrixokkal, ahol A,B valós számok, A>0 , és a determináns: A 2 B 2 =1 . Világos, az egység mátrix köztük van, és ilyen mátrixok szorzata, inverze is ilyen alakú: (A B B A)(C D D C)=(AC+BD AD+BC BC+AD AC+BD) (A B B A) 1 =1 A 2 B 2 (A B B A) A determinánsok is könnyen ellenőrizhetők: mindkettő 1. Azt kell még ellenőrizni, hogy a főátlóban valóban pozitív számok állnak: A>0 feltétel volt, és AC+BD>0 is teljesül, hiszen a determinánsok 1 voltából látszik, hogy A>B és C>D, tehát AC>BD. Ezzel beláttuk, hogy a szorzás és az inverz képzés nem vezet ki az ilyen mátrixok közül: valóban csoportot kaptunk. A kommutativitás látható a fent kiszámolt szorzat mátrixból.
/XII. Feladat: Ha ismered a hiperbolikus függvényeket: Lásd be, hogy tetszőleges α valós számra az M(α)=(chα shα shα chα) mátrix éppen a thα sebességű Lorentz transzformáció mátrixa. Lásd be, hogy ez egy bijekció a valós számok halmaza és a Lorentz transzformációk halmaza között. Lásd be, hogy M művelet tartó: M(α+β)=M(α)M(β). Tehát a Lorentz transzformációk csoportja izomorf (lásd a 4/3. definíciót) a valós számok additív csoportjával.
Megoldás: A mátrixból chα kiemelhető: (chα shα shα chα)=chα(1 shαchα shαchα 1 )=1 1 th 2 α(1 thα thα 1 ) Ebből thα=v helyettesítéssel éppen a Lorentz transzformáció mátrixát kapjuk.
/17. Megjegyzés: Ez ad egy másik bizonyítást az addíciós tételre: azonnal következik a th függvény addíciós tételéből.

A Lorentz csoport vizsgálata két dimenzióban

/XVII. Feladat: Lásd be, hogy az O(1 ,1 ) csoport elemei saját magukba képezik azokat a hiperbolákat, amelyeknek az egyenlete t 2 x 2 =állandó
Megoldás: Az origótól mért négyes távolság négyzete éppen t 2 x 2 , tehát O(1 ,1 ) transzformációi nem változtatják meg.