5. A sík egybevágóságai, mozgatásai

Megoldások

/I. Feladat: Lásd be, hogy a síkbeli egybevágóságok csoportot alkotnak!
Megoldás: Távolság tartó leképezések kompozíciója, inverze is távolság tartó.
/II. Feladat: Lásd be, hogy a sík irányítás tartó egybevágóságai csoportot alkotnak!
Megoldás: Irányítás tartó leképezések kompozíciója, inverze is irányítás tartó.
/III. Feladat: Adott a síkban két (különböző) pont: P, Q; és adott két távolság: p, q. Lásd be, hogy legfeljebb két olyan pont van a síkban, amelynek távolsága P-től és Q-tól éppen p illetve q. Milyen p, q értékre lesz csak egy ilyen pont? Mikor nem lesz egy sem?
Megoldás: A keresett pontok rajta vannak a P köré írt p sugarú, illetve a Q köré írt q sugarú körökön. Mivel a két kör legfeljebb két pontban metszeti egymást, azért legfeljebb két ilyen pont van. Jelőlje r a PQ szakasz hosszát. Akkor van csak egy ilyen pont, ha a két kör érinti egymást, azaz ha p+q=r vagy pq=r. És akkor nincs ilyen pont, ha a körök nem is találkoznak, azaz ha r>p+q vagy pq>r.
/V. Feladat: Legyenek PQ és RS egyforma hosszú szakaszok a síkban. Lásd be, hogy pontosan egy olyan (síkbeli) mozgatás van, amelyik a P, Q pontokat rendre az R, S pontokba viszi.
Megoldás: Először is mutatunk egy ilyen mozgatást: Először eltoljuk a síkot úgy,hogy a P pont az R pontba érkezzen, legyen Q' a Q pont eltoltja. Ezután elforgatjuk a síkot az R pontkörül úgy, hogy Q' éppen az S-be kerüljön. Nevezzük az eltolás és a forgatás kompozícióját ϕ-nek: ez egy olyan mozgatás, ami a P, Q pontokat rendre az R, S pontokba viszi. Ha ψ is egy ilyen mozgatás, akkor ϕ 1 ψ is mozgatás, és a P, Q pontok fixpontok. Az előző feladat szerint ϕ 1 ψ=1 , tehát ψ=ϕ.
/VI. Feladat: Legyenek PQ és RS egyforma hosszú szakaszok a síkban. Lásd be, hogy pontosan két olyan (síkbeli) egybevágósági transzformáció van, amelyik a P, Q pontokat rendre az R, S pontokba viszi.
Megoldás: Az előző feladat miatt pontosan egy oylan mozgatás van, amelyik a P,Q pontokat rendre R-be illetve S-be viszi - nevezzük el ϕ-nek. Ha komponáljuk ϕ-t (balról) az RS egyenesre való tükrözéssel, akkor kapunk egy másik (nem irányítható) egybevágóságot, amelyik a P, Q pontokat szintén R-be illetve S-be viszi. Tehát van legalább két ilyen. Legyen most ψ egy ilyen egybevágósági transzformáció. Ha irányítható, akkor az előző feladat szerint megegyezik ϕ-vel. Ha pedig irányítás váltó, akkor az RS tengelyre való tükrözéssel (balról) komponálva egy irányítás tartó transzformációt kapunk - ami megint csak ϕ lehet. Tehát csak két lehetőségünk van ψ-re.
/VIII. Feladat: Lásd be, hogy két tengelyes tükrözés kompozíciója mindig vagy eltolás, vagy elforgatás, vagy az identitás. Mitől függ, hogy melyik?
Segítség: Ha a két tengely egybeesik, akkor identitás a kompozíció. Ha párhuzamosak, akkor eltolást kapunk, különben pedig forgatást. Rajzold le!
/IX. Feladat: Lásd be, hogy két forgatás kompozíciója vagy forgatás, vagy eltolás, vagy az identitás. Mitől függ, hogy melyik?
Segítség: Bontsd fel a forgatásokat tengelyes tükrözések szorzatára: ha ügyesen választod a tengelyeket, akkor a négy tükrözésből kettő kiejti egymást. Ezt fogod kapni: Először vizsgáljuk azt az esetet, ha a forgáscentrumok megegyeznek: Ha a forgatások szögei épp ellentétesek, akkor identitás a kompozíció, különben forgatást kapunk. Legyen most a két középpont különböző: Ha a forgatások szögei épp ellentétesek, akkor eltolás a kompozíció, különben forgatást kapunk.
/X. Feladat: Lásd be, hogy egy (valódi) forgatás és egy eltolás kompozíciója ismét forgatás lesz. Mi az új forgáscentrum?
Segítség: Bontsd fel a forgatásokat tengelyes tükrözések szorzatára: ha ügyesen választod a tengelyeket, akkor a négy tükrözésből kettő kiejti egymást. Az új forgáscentrum a maradék két tükörtengely metszéspontja - ez nem túl szemléletes, de ennél jobb leírást nem ismerek.
/XI. Feladat: Lásd be, hogy minden síkbeli mozgatás vagy egy eltolás, vagy egy forgatás, vagy az identitás!
Megoldás: Az /V. feladatban láttuk, hogy minden síkbeli mozgatás előállítható egy eltolás, és egy forgatás kompozíciójaként - esetleg egyik, vagy mindkét tényező lehet az identitás. Így az állításunk következik előző feladatból.
/XIV. Feladat: A /(B) listán mely sorok adnak meg részcsoportot?
Segítség: Egyedül az 5. nem az: elforgatások kompozíciója lehet eltolás is.
/XV. Feladat: A /(B) listán mely részcsoportok közt van folytonos izomorfizmus? Vannak-e izomorf, de nem folytonosan izomorf csoportok a listán?
Segítség: Áttekintjük a lista sorait, két csoport közt csak akkor van folytonos izomorfizmus, ha azt jelezzük:
  1. Bármelyik irányt nézzük, a csoport izomorf -rel, a valós számok additív csoportjával.
  2. Izomorf 2 -nel.
  3. Ha különböző irányú eltolások, akkor a csoport izomorf 2 -nel. Ha párhuzamosak, de a hosszuk aránya irracionális, akkor a részcsoport sűrű részhalmaza lesz egy egyenesnek - szintén izomorf 2 -nel, de az izomorfizmus nem folytonos. Ha pedig a két eltolás egymás racionális többszöröse, akkor van egy "legnagyobb közös osztó"-juk, és a részcsoport ennek a közös osztónak a hatványaiból áll, azaz végtelen ciklikus csoport.
  4. Bármelyik középpont esetén a részcsoport izomorf SO(2 )-vel.
  5. Nem részcsoport.
  6. Bármely kör esetén a részcsoport izomorf O(2 )-vel.
  7. Ugyanazok a részcsoportok, mint az előző sorban.
  8. Ha a sokszögnek n oldala van, akkor a részcsoport izomorf a D 2 n diéder csoporttal.
  9. Bármely két rácsra izomorf csoportot kapunk. Ezzel a csoporttal még nem találkoztunk, így még nevet sem adtunk neki. Elemei: rács-vektorokkal való eltolások, rácspontok körüli 60 többszöröseivel való elforgatások, és a tükrözések - minden rácspontból 6 szimmetria tengely indul ki. Tehát a csoport megszámlálhatóan végtelen, és nem kommutatív - ezért különbözik a lista összes többi csoportjától.
Ezzel a folytonos izomorfizmusokat meghatároztuk. Nem folytonos izomorfizmus van a 3. sorban szereplő kétféle 2 között (lásd fent), és az első két sor között: mind mind pedig 2 tekinthető racionális együtthatójú vektortérnek, mindkettőnek a dimenziója kontinuum számosságú. A listán szereplő csoportok között más izomorfizmus nincs.
/XVI. Feladat: A fenti érvelés nem teljesen jó, ha két olyan szabályos sokszög szimmetria csoportját akarjuk összehasonlítani, amelyeknek ugyanannyi csúcsa van, de nem egybevágóak. Meg tudod-e javítani az érvelést?
Segítség: A két sokszög hasonló, tehát ha az egybevágóságok közt nem is, de az összes hasonlóságok csoportjában már működik a módszer.
/XXIV. Feladat: Az előző feladatban a ϕ transzformációt többféleképpen is megválaszthatjuk. Mi az összes lehetőség? Igaz-e, hogy bármelyik ϕ-vel való konjugálás ugyanazt a HH ϕ izomorfizmut adja. Igaz-e, hogy az összes egybevágóságok csoportján csupa különböző automorfizmust adnak?
Segítség: Az utolsó kérdésre a válasz: Az összes egybevágóságok csoportján mindegyik ϕ más-más automorfizmust ad. Valóban, ϕ 1 -gyel és ϕ 2 vel való konjugálás akkor ugyanaz, ha ϕ 1 ϕ 2 1 minden egybevágósággal fölcserélhető, azaz ha ϕ 1 ϕ 2 1 =1 .