Ha M egy kompakt (peremes) sokaság, akkor az M∕∂M faktor-térnek van egy kitüntetett pontja (∂Y képe), melynek komplementuma egy differenciálható sokaság. Ebben a fejezetben fontos, hogy ilyen „sokaság-szerű” objektumokkal dolgozzunk, ezért van szükségünk a következőkre:
13.1. Definíció (Csúcsos sokaság). Egy kompakt csúcsos sokaság egy X kompakt Hausdorff topológikus tér a következő struktúrával ellátva:
Az X∘ sima rész peremének lezártját az X peremének hívjuk, ∂X-szel jelöljük. Ha a perem üres, akkor X egy zárt csúcsos sokaság. Világos, hogy minden csúcsos sokaság pereme zárt csúcsos sokaság (esetleg csúcs nélkül). Ha hangsúlyozni akarjuk, hogy X-nek lehet pereme, akkor peremes csúcsos sokaságnak mondjuk.
Az X csúcsos sokaság szimplex felbontása egy olyan szimplex felbontás,
amelyben a -beli pontok szerepelnek a felbontás csúcsai között, és amelyben
∂X egy rész-komplexus.
X egy irányítása nem más, mint az X∘ sima rész irányítása. Ha rögzítünk egy irányítást X-en, akkor irányított csúcsos sokasággá válik.
13.2. Példa. Hol találunk csúcsos sokaságokat:
13.3. Feladat. Lásd be, hogy egy kompakt csúcsos sokaság minden csúcsának van olyan környezete, amelyik homeomorf egy peremes sokaságra állított kúppal! Mi történik, hogy ha a definícióban a véges szimplex-felbontás helyett ezt a tulajdonságot követeljük meg?
13.5. Definíció (Csúcs-tartó leképezések). Legyenek X, Y csúcsos
sokaságok, f : X → Y egy folytonos függvény, h : X × [0, 1] → Y egy
folytonos homotópia. Jelölje ⊂ X az X csúcsainak halmazát.
13.6. Tétel (Differenciálható approximáció). Legyenek X, Y kompakt
csúcsos sokaságok (perem is megengedett). Jelölje 0(X,Y ) az X → Y
folytonos csúcstartó leképezések terét a kompakt-nyílt topológiában.
Bizonyítási ötletek. (a) következik a Lebesgue-lemmából.
(b) az (a) átfogalmazása.
(c): egy f(x)
függvényt ∫
f(x)K(x,y)dy alakú függvényekkel közelíthetünk, ahol K
megfelelően választott folytonosan diferenciálható függvény.
(d) azonnal következik (b)-ből és (c)-ből.
Legyen Z = X × [0, 1]∕× [0, 1], ahol
az X csúcsainak halmaza. (e)
következik abból, ha a (d)-t alkalmazzuk
0(Z,Y )-ra. □
13.7. Tétel (Szimplíciális approximáció). Legyenek X, Y kompakt csúcsos sokaságok, és f : X → Y egy csúcstartó folytonos leképezés.
Emékeztető: egy h : X × [0, 1] → Y homotópia egy U ⊆ X részhalmazon akkor triviális, ha az (u,t) ∈ U × [0, 1] pontokban h(u,t) csak u-tól függ, t-től független.
13.8. Definíció (Differenciálható leképezés foka). Legyenek X, Y n-dimenziós irányított zárt csúcsos sokaságok, f : X → Y egy folytonosan differenciálható leképezés. Válasszunk olyan y ∈ Y ∘ belső pontot, amelyik az f-nek reguláris értéke! (Ilyen mindig van a Sard lemma miatt.) Számoljuk össze az f−1(y) pontjait előjelesen: egy pont +1-et ér, ha az f Jakobi determinánsa pozitív ebben a pontban, ha pedig negatív, akkor −1-nek számoljuk. Az így kapott (előjeles) összeg deg(f), az f foka. (Hamarosan belátjuk, hogy ez nem függ az y választásától.)
Mivel y reguláris érték, azért véges sok ősképe van (tehát véges sok ±1-et kell összeadnunk), és a Jacobi determináns egyikben sem nulla. Ha x ∈ f−1(y), akkor az f függvény diffeomorfizmus az x pont egy kis környezete és az y pont egy környezete között. Ha ez a diffeomorfizmus irányítás-tartó, akkor a Jakobi determináns előjele pozitív x-ben, ha pedig irányítás-fordító, akkor az előjel negatív.
13.9. Tétel (Differenciálható leképezés foka). Legyenek X, Y n-dimenziós irányított zárt csúcsos sokaságok, f : X → Y egy folytonosan differenciálható leképezés.
Bizonyítás. Először az (a) állítással foglalkozunk. Tegyük fel, hogy Y összefüggő! Legyenek y,z ∈ Y reguláris értékek, jelölje deg y(f) és deg z(f) a kétféle (y-hoz, illetve z-hez tartozó) fokszámot! Alkalmazzuk a 13.7. Tételt az f függvényre és az {x1,…,xm} = f−1(y) ∪ f−1(z) véges ponthalmazra. Ez ad nekük szimplex-felbontásokat X-en és Y -on, és egy g : X → Y szimplíciális approximációt.
Tekintsünk egy σ ⊆ Y n-szimplexet! A g−1(σ) őskép véges sok (X-beli) n-szimplexből áll, és ezen szimplexek belsejét g diffeomorfan képezi le σ belsejére. A 13.8. Definíció analógiájára számoljuk meg előjelesen a g−1(σ) őskép n-szimplexeit: azok a szimplexek, melyeken g irányítástartó, +1-et érnek, azok pedig, ahol irányítás-fordító, −1-et. Az így kapott előjeles összeget deg σ(g)-vel jelöljük.
Világos, hogy ha σy az y-t, tartalmazó n-szimplex, akkor deg σy(g)-t meghatározó előjeles összeg ugyanaz az összeg, mint amivel deg y(f)-et számoltuk a 13.8. Definícióban, és ha σz a z-t tartalmazó n-szimplex, akkor deg z(f) = deg σz(g). Tehát elegendő bebizonyítanunk, hogy deg σ(g) nem függ a σ szimplextől.
Legyen ϕ a σ egy olyan (n− 1)-dimenziós lapja, amelyik az Y belsejében
van. Jelölje τ ⊆ Y a lap másik oldalán élő n-szimplexet. Világos,
hogy g−1(ϕ) diszjunkt (n − 1)-szimplexekből áll, melyek két-két
X-beli n-szimplexet határolnak, és ezáltal párokba rendezzük a
g−1σ ∪ τ)-beli n-szimplexeket. Legyen ϕ′⊆ g−1(ϕ) az egyik ilyen
(n − 1)-szimplex. A két szomszédos n-szimplex négyféleképpen
helyezkedhet el:
Könnyen ellenőrizhetjük, hogy a szimplex-pár mind a négy esetben a ugyanannyival járul hozzá deg σ(g)-hen mint deg τ(g)-hez. Ez mindegyik párra érvényes, tehát deg σ(g) = deg τ(g). Mivel Y összefüggő, azért szomszédos szimplexeken keresztül lépkedve σ-ból bármelyik n-szimplexbe. Így deg σ(g) nem függ σ-tól sem. Az (a) állítást beláttuk.
A (b) állítás bizonyítása sokkal egyszerűbb. Legyen F : Z → Y a folytonosan differenciálható kiterjesztés. Válasszunk egy y ∈ Y pontot, amelyik f-nek és F-nek is reguáris értéke! (Ilyen mindig van a Sard lemma miatt.) Erre az y-ra alkalmazzuk majd a 13.8. Definíciót. Az inverz függvény tételből következik, hogy F−1(y) egy egydimenziós peremes részsokaság X-ben (lásd itt). Mivel X kompakt, azért F−1(y) véges sok szakasz és véges sok körvonal diszjunkt uniója. A szakaszok ∂Z = X-ből indulnak és oda térnek vissza, a körvonalak pedig elkerülik X-et. Ezért a szakaszok párokba rendezik f−1(y) ⊆ X pontjait, a pár egyik tagja mindig pozitívan, a másik pedig negatívan járul hozzá a deg(f)-et definiáló összeghez. Tehát f−1(y) pontjai páronként kiejtik egymást, így deg(f) = 0 ebben az esetben. □
13.10. Definíció (Folytonos leképezés foka). Legyenek
X, Y n-dimenziós irányított zárt peremes sokaságok, f : X → Y egy
folytonos csúcstartó leképezés. Legyen : X → Y egy olyan folytonosan
differenciálható függvény amelyik csúcstartóan homotóp f-fel. Az f
foka, jelölésben deg(f), legyen egyenlő
fokával, deg(
)-fel (lásd a
13.8. Definíciót)!
13.11. Tétel (Folytonos leképezés foka). Legyenek X, Y n-dimenziós irányított zárt csúcsos sokaságok, f : X → Y egy folytonos csúcstartó leképezés.
Bizonyítás. A 13.6. Tétel miatt van olyan : X → Y folytonosan
differenciálható függvény amelyik csúcstartóan homotóp f-fel. Ha
′ : X → Y egy másik f-fel pontozottan homotóp folytonosan
differenciálható pontozott leképezés, akkor
és
′ pontozottan
homotópok egymással, tehát 13.6. Tétel miatt van közöttük egy
h : X × [0, 1] → Y folytonosan differenciálható homotópia. Idézzük
fel a 13.5. Definíciót: h indukál egy
: Z → Y folytonosan
differenciálható függvényt, ahol Z = X ×[0, 1]
×[0, 1], és
jelöli az
X csúcs-pontjainak halmazát. A 13.9. Tétel miatt a h
∂Z megszorítás
foka nulla.
Világos, hogy Z pereme az X0 ∨ X1 csokor, ahol X0 = X ×{0},
X1 = X ×{1}, és a felülvonás jelöli az irányítás megfordítását. h
megszorítása X0-ra, illetve X1-re éppen , illetve
′. Tehát a fentiek
miatt deg(g) − deg(f) = 0. Ezzel az (a) állítást bebizonyítottuk.
A (b) állítás azonnal következik az (a) állításból, hiszen pontosan ugyanazok a függvények homotópok f-fel mint g-vel.
Legyen F : Z → Y a (c) állításban szereplő függvény. A 13.6. Tétel
alapján választunk egy olyan folytonosan diferenciálható függvényt,
amelyik F-fel csúcstartóan homotóp. Világos, hogy az F|X megszorítás
csúcstartóan homotóp f-fel, tehát definíció szerint deg(f) = deg(F|X).
Másrészt, 13.9. Tétel(b) miatt deg(F|X) = 0. Ezzel beláttuk a (c)
állítást is. □