Ebben a fejezetben sokat dolgozunk irányított sokaságokkal. Ez egy jól ismert fogalom, ha a dimenzió legalább egy, de érdemes pár szót szólni a nulla dimenziós sokaságokról:
15.1. Definíció. Egy 0-dimenziós sokaság irányítása azt jelenti, hogy minden pontja kap egy előjelet (+ vagy −). Egy 1-dimenziós irányított kompakt sokaság peremét úgy irányítjuk, hogy a benne szereplő szakaszok végpontjai + előjelet kapnak, a kezdőpontok pedig − előjelet.
Legyen X egy irányított kompakt 0-dimenziós sokaság, P egy irányított pont, f pedig az X → {P} leképezés (csak egy ilyen van). Jelölje deg(X) az X-beli + illetve − előjelű pontok számának különbségét! Ha P előjele +, akkor deg(f) = deg(X), ha pedig P előjele negatív, akkor deg(f) = − deg(X).
15.2. Konvenció. Ebben a fejezetben CW-komplexusokkal dolgozunk. Az n-cellák — definíció szerint — azonosítva vannak az n-dimenziós tömör egységgöbbbel, ezért irányított peremes sokaságok, a 0-cellák mindig + előjelet kapnak. Az n-cellák pereme tehát irányított (n−1)-dimenziós gömb. Speciálisan, az 1-cellák peremében a végpont + elöjelet, a kezdőpont − előjelet kap.
15.3. Definíció. Legyen X egy CW-komplexus. Használjuk a 14.1. Konvenció jelöléseit! Minden n ≥ 0-ra legyen ΔnCW (X) az X n-cellái által generált szabad Abel csoport. Amikor csoport-elemekről beszélünk, [enα]-nel jelöljük az e nα cellát. Legyen e nα egy n-cella, e n−1β pedig egy (n − 1)-cella. Tekintsük az alábbi kompozíciót:
Be fogjuk látni, hogy a ΔnCW (X) csoportok a fenti homomorfizmusokkal egy komplexust alkotnak. Ez a Δ⋅CW (X) komplexus az X tér CW-lánc-komplexusa.
15.4. Feladat. Lásd be, hogy a 15.3. Definícióban minden enα cellához csak véges sok olyan en−1β cella található, amelyre deg(ψnα,β)≠0.
Ötlet: A kompaktság miatt csak véges sok olyan cella van, amelyik teljes egészében benne van ϕnα képében. □
15.5. Definíció. Legyenek X, Y CW-komplexusok és f : X → Y egy CW-függvény (14.2. Definíció). Használjuk a 14.1. Konvenció jelöléseit! Az X n-celláit enα-val jelöljük (α az index), az Y n-celláit pedig Enβ-val (β az index). Tekintsük az alábbi kompozíciót:
Az előző két definícióban a 13.10. Definíció segítségével konstruáltunk láncokat. Ezt a konstrukciót szeretnénk most általánosítani. n-cellák helyett azonban most egy tetszőleges n-dimenziós sokaságot képezünk Xn-be.
15.6. Definíció. Legyen X egy CW-komplexus, M egy kompakt peremes n-dimenziós differenciálható sokaság, és f : M → Xn egy folytonos függvény, ami az M peremét Xn−1-be képezi. Használjuk a 14.1. Konvenció jelöléseit! Minden enβ ⊆ X n-cellára tekintsük az alábbi kompozíciót:
15.7. Feladat. A 15.6. Definícióban az f leképezés az X n-vázába érkezett. Miért nem engedhetünk meg minden folytonos f : M → X leképezést, melyre f(∂M) ⊆ Xn−1?
15.8. Tétel. Legyen X egy CW-komplexus, M egy kompakt peremes n-dimenziós differenciálható sokaság, és f : M → Xn egy folytonos függvény, ami az M peremét Xn−1-be képezi. Ekkor
![]() | (3) |
ahol a bal oldalon a 15.3. Definíció ∂ homomorfizmusa szerepel, a jobboldalon ∂M pedig az M pereme. Speciális esetben:
Bizonyítás. A 13.11. Tétel szerint az egyenlet két oldala nem változik, ha az f-et kicseréljük egy vele homotóp leképezésre. Öt lépésben fogjuk az f-et feljavítani. Legyen enγ ⊆ X egy olyan n-cella, amelyik teljes egészében benne van az f(M) képhalmazban. Az első két lépésben olyan homotópiákat alkalmazunk az f-re, amelyek csak az f−1(e nγ) halmazon változtatják.
1. lépés. A 13.7. Tétel segítségével elérjük, hogy legyen olyan Dγ n-dimenziós golyó az e nγ cella belsejében, amelynek f−1(Dγ) ősképe véges sok páronként diszjunkt n-dimenziós golyóból áll, és ezek mindegyikét f homeomorfan képezi Dγ-ra.
2. lépés. Alkalmazunk még egy homotópiát, amelyik a Dγ golyókat „felfújja”, hogy betöltse vele az egész enγ cellát, az e nγ\Dγ héjat pedig az enγ peremébe deformálja.
3.lépés. Az első két lépés deformációit megismételjük az összes olyan n-cellára, amelyik teljes egészében benne van az f(M) képhalmazban.
4. lépés. Legyen enβ egy olyan n-cella, amelyik kimaradt a 3. lépésben, tehát amelyiknek van f(M)-en kívül eső pontja. Egy homotópiával ebből a pontból „kifújjuk” az enβ cella tartalmát a peremre, tehát a homotópia alkalmazása után f(M) elkerüli enβ belsejét.
5. lépés, A 4. lépést megismételjük az összes olyan enβ cellára, amelyik nem szerepelt a 3. lépésben. Ezzel elérjük, hogy M belsejében legyen véges sok páronként diszjunkt n-dimenziós golyó, B1,…Bm, melyek mindegyikét f homeomorfan képezi valamelyik n-cellára, és a komplementumot az X (n − 1)-vázába képezi.
Legyen B az összes Bi uniója. Ez egy peremes sokaság, és világos, hogy az f megszorítása B-re minden egyes n-cellát pontosan annyiszor fed le (előjelesen számolva), mint az illető cella együtthatója f∗[M]-ben. Könnyen látható tehát, hogy
15.9. Tétel. Legyenek X, Y CW-komplexusok, f,g : X → Y CW-függvények, és h : X × [0, 1|→ Y egy CW-homotópia f és g között.
Bizonyítás. Használjuk a 14.1. Konvenció jelöléseit. Legyen enα az X
egyik n-cellája, Φ : enα → X pedig az a leképezés, amelyik a cella
belsejében az identitás, a peremen pedig megegyezik a ϕnα ragasztó
leképezéssel. Az enα cella egy peremes sokaság, és a 15.6. Definícióból
azonnal következik, hogy Φ∗enα
éppen az
e
nα
∈ Δ
nCW (X)
generátor elem. A 15.8. Tétel miatt tehát ∂
enα
= Φ
∗
∂enα
. Ha most
az ∂enα zárt sokaságra is alkalmazzuk a 15.8. Tételt, akkor azt kapjuk,
hogy ∂2
e
nα
= 0. Ez Δ
nCW (X) minden generátorára teljesül, amiből
következik az (a) állítás.
A f∘Φ kompozítió az enα peremes sokáságot az Y CW-komplexusba
képezi. Összevetve a 15.6. Definíciót a 15.5. Definícióval láthatjuk,
hogy az f∗[enα] lánc megegyezik az (f ∘Φ)
∗[enα] lánccal. A 15.8. Tétel
miatt tehát ∂f∗[enα]
= (f ∘ Φ)
∗[∂enα], amiről az (a) pontban már
láttuk, hogy megegyezik az f∗
∂[enα]
lánccal. Ezzel beláttuk a (b)
állítást.
Végül a h homotópia segítségével definiálunk minden n-re egy Lh : ΔnCW (X) → Δ n+1CW (Y ) homomorfizmust:
Ötlet: A 14.10. Feladat miatt létezik egy CW-homotópia f és g között, Whitehead tétele (14.13. Tétel) miatt h egy homotóp ekvivalencia. Ezért a lemma következik a 15.9. Tételből és a 15.10. Feladatból. □
15.12. Megjegyzés. Legyenek X, Y CW-komplexusok, f : X → Y
tetszőleges folytonos függvény! A 14.7. Tétel miatt f homotóp egy
: X → Y CW-függvényhez. A Δ⋅CW (
) lánc-leképezés függ a
választásától, de a 14.10. Feladat miatt bármely két választás lánc-homotóp
leképezéseket ad. Jelöljük f∗-gal a Δ⋅CW (
) homotópia osztályát! A
14.7. Tételből és a 14.10. Feladatból következik, hogy
15.13. Megjegyzés. Az előző megjegyzés tovább pontosítható: Δ⋅CW kiterjeszthető Top CW -ből az Abel csoportok derivált kategóriájába menő funktorrá. Ez a funktor homotópia-invariáns, tehát indukál egy funktort a homotópia kategóriából az Abel csoportok derivált kategóriájába.