Az univerzális együttható tételekre úgy érdemes gondolni, hogy az egészegyütthatós homológia-csoportok „lényegében meghatározzák” a tetszőleges G együtthatóval számolt homológia- és kohomológia-csoportokat.
23.1. Tétel (Univerzális Együttható tétel homológiára). Legyen X egy topológikus tér, G egy együttható csoport. Minden n-re létezik egy egzakt sorozat, amelyik funktoriálisan függ X-től és G-től:
Bizonyítás. Alkalmazzuk a 7.1. Tételt a Δ⋅(X) illetve a Δ⋅(X,A) komplexusokra. □
23.2. Tétel (Univerzális Együttható tétel kohomológiára). Legyen X egy topológikus tér, G egy együttható csoport. Minden n-re létezik egy egzakt sorozat:
Bizonyítás. Alkalmazzuk a 7.4. Tételt a Δ⋅(X) illetve a Δ⋅(X,A) komplexusokra. □
Az univerzális együttható tételek egy variációja pedig azt mutatja, hogy (bizonyos végességi feeltételek mellett) az egészegyütthatós kohomológia-csoportok is „lényegében meghatározzák” a tetszőleges G együtthatóval számolt homológia- és kohomológia-csoportokat.
23.3. Tétel (Univerzális Együttható tétel komológiára II.). Legyen X egy topológikus tér, G egy együttható csoport. Tegyük fel vagy azt, hogy G végesen generált, vagy pedig azt, hogy Hn(X; ℤ) végesen generált minden n-re. Ekkor minden n-re létezik egy egzakt sorozat:
Bizonyítás. Alkalmazzuk a 7.1. Tételt a Hom Δ⋅(X), ℤ
illetve a
Hom
Δ⋅(X,A), ℤ
komplexusokra. Menet közben használni kell az alábbi
azonosságot:
![]() | (7) |
ahol is egy Abel csoport, és vagy
vagy G végesen generált.
□
23.4. Feladat. Lásd be a (7) azonosságot (az ott megadott feltételek
mellett)! Mutass rá ellenpéldát abban az esetben, ha sem sem G nem
végesen generált!
23.5. Feladat. A 23.3. Tétel Tor 1-es tagjában és az alábbi 23.6. Tétel Ext 1-es tagjában (n + 1)-edik kohomológia szerepel, pedig a bizonyításban használt 7.1. Tételben és a 7.4. Tételben (n − 1)-edik homológia szerepelt. Hogyan lehetséges ez?
23.6. Tétel (Univerzális Együttható tétel homológiára II.). Legyen X egy topológikus tér, G egy együttható csoport. Tegyük fel, hogy Hn(X; ℤ) végesen generált minden n-re. Ekkor minden n-re létezik egy egzakt sorozat, amelyik funktoriálisan függ X-től és G-től:
Bizonyítás. A 4.9. Lemma segítségével választunk végesen generált
szabad approximációkat a Hom Δ⋅(X), ℤ
és a Hom
Δ⋅(X,A), ℤ
Abel
csoport komplexusokhoz. Ezekre alkalmazzuk a 7.4. Tételt. Menet közben
használni kell az alábbi azonosságot:
![]() | (8) |
ahol F egy végesen generált szabad Abel csoport. □
23.7. Feladat. Lásd be a (8) azonosságot (az ott megadott feltételek mellett)! Mutass rá ellenpéldát abban az esetben, ha F nem szabad, vagy nem végesen generált!