27.1. Konstrukció (csésze szorzat). Legyen X egy topológikus tér, A,B ≤ X alterek, M és N modulusok egy R gyűrű fölött. Tegyük fel, hogy {A,B} jól vág (21.2. Definíció). Megépítjük az alábbi csésze szorzás homomorfizmusokat (angolul: cup product):
Az alábbi diagrammokon az első nyíl a külső szorzás (8.4. Feladat), a második a 22.2. Következményből, a harmadik pedig az X → X × X átlós beágyazásból származó lánc-homomorfizmus:
27.2. Feladat. A 24.1. Konstrukció ad egy
27.3. Konstrukció (sapka szorzat). Legyen X egy topológikus tér, A,B ≤ X alterek, M és N modulusok egy R gyűrű fölött. Tegyük fel, hogy {A,B} jól vág (21.2. Definíció). Megépítjük az alábbi sapka szorzás homomorfizmusokat (angolul: cap product):
Az alábbi diagrammon az első lánc-homomorfizmus az XX × X
átlós leképezésből, a második az Eilenberg-Zilber tétel
(22.2. Következmény) τ∗ lánc-ekvivalenciájából származik, a harmadik
leképezés pedig a Hom
Δ⋅(X),R
-beli homomorfizmusok kiértékelése
az első Δ⋅(X) elemein, tehát egy f ⊗ x ⊗ y alakú szorzathoz az f(x)y
elemet rendeli:
A tenzor-szorzat totális komplexusában most alsó indexeket fogunk használni. Az egyik tényező felső indexet használ — szokásunkhoz híven ezt negatívan számítjuk a totális komplexus indexébe. Tehát a 8.1. Tétel és a diagrammon szereplő első két lánc-homomorfizmus segítségével kapunk egy
27.4. Feladat. Lást be, hogy a 27.3. Konstrukcióban szereplő eval ⊗ id leképezés, annak ellenére, hogy nem lánc-homomorfizmus, mégiscsak indukál egy leképezést a megfelelő homológia csopotok között!
27.5. Tétel. Legyenek (X,A) és (Y,B) tér-párok, és tegyük fel, hogy {X × B,A × Y } jól vág (21.2. Definíció). Lelölje f : X × Y → X és g : X × Y → Y a vetítéseket. Ekkor tetszőleges a ∈ Hp(X,A; M) és b ∈ Hq(X,B; N) kohomológia-osztályokra:
27.6. Tétel (Szorzat-azonosságok). Rögzítsünk egy R gyűrűt. Az alábbi azonosságokban minden homológiát és kohomológiát R-modulus együtthatókkal számolunk. a,b,c,d kohomológia-osztályokat, x,y pedig homológia-osztályokat jelölnek, 1 jelöli a konstans 1 kohomológia-osztályt (17.4. Definíció, olyan esetben, ha az együttható-csoport éppen R), f terek vagy tér-párok közti folytonos függvény. Nem részletezzük, hogy pontosan melyik térhez vagy térpárhoz tartoznak — az azonosságok minden olyan esetben érvényesek, ha a bennük előírt műveletek elvégezhetők:
Ötlet: Minden következik a korábbi eredményekből: 8.6. Tétel, 22.6. Feladat, 22.7. Következmény, 22.9. Konstrukció, 27.5. Tétel. □
Most megvizsgáljuk, mi a kapcsolat a különféle szorzások, és a Mayer-Vietoris sorozatokban (21.5. Tétel) szereplő ∂∗ illetve δ∗ homomorfizmusok között. A Mayer-Vietoris sorozat egy rövid egzakt komplexus-sorozathoz tartozó hosszú egzakt sorozat, tehát a 8.3. Tételtől és a 8.6. Tételtől várhatjuk, hogy a kívánt azonosságokat adják.
27.7. Tétel (Sapka-szorzás és a Mayer-Vietoris sorozat). Legyenek
A,B alterek egy X topológikus térben. Tegyük fel, hogy {A,B} jól vág.
Legyen xA∩B ∈ HnX,A ∩ B; ℤ
egy tetszőleges homológia osztály,
jelölje xA, xB és xA∪B az xA∩B képét a Hn(X,A), Hn(X,B) illetve
Hn(X,A ∪ B) homológia-csoportokban. Az alábbi két sora az (X,A) ∪
(X,B) =
X,A ∪ B
fedéshez, illetve az X ∪ X = X fedéshez tartozó
Mayer-Vietoris sorozatok részlete (lásd a 21.5. Tételt), a diagramm
előjel erejéig kommutatív:
27.8. Feladat. Keresd meg a 27.7. Tétel egy csésze-szorzásra vonatkozó változatát!
27.9. Definíció. Legyen (X,A) egy tér-pár, M modulus az R gyűrű felett. Bevezetjük a
A 27.6. Tétel azonosságaiból azonnal látható:
27.10. Következmény. Rögzítsük az R gyűrűt és az M modulust! Minden kohomológia R együtthatóval, minden homológia M együtthatóval értendő. A tenzor szorzásokat R felett végezzük.